Lutowanie twarde

Lutowanie twarde – lutowanie za pomocą tzw.  lutów twardych, to jest spoiw lutowniczych o temperaturze topnienia powyżej 450 °C(zwykle wynoszącej do 2000 °C). Lutowanie twarde stosuje się do łączenia stali węglowych, molibdenowych, wolframowych, niklowych, chromowych, płytek z węglików spiekanych, a także złota ,srebra, brązu, mosiądzu, miedzi. Do lutowania twardego używamy głównie palników gazowych lub lampy lutowniczej. (przypis Wikipedia-lutowanie twarde)

 

W naszym przypadku będziemy lutować elementy głównie z metali kolorowych takich jak mosiądz czy miedź jak również stalowe elementy też.

Do lutowania będziemy potrzebować kilka rzeczy bez których nic nie zrobimy.

Jaki palnik  ?

Do naszych potrzeb wystarczy mały palnik gazowy na przykład Proxxona MFB/E lub Dremel versaflame lub każdy inny który ma możliwość nagrzewania do ok 1000 stopni. Zresztą na allegro czy ebay jest  dość spory wybór tego typu urządzeń.

 

Ostatnio stwierdziłem że przy lutowaniu troszkę większych elementów te małe palniki nie są w stanie nagrzać mi elementów do właściwej temperatury co spowodowało że musiałem poszukać palnika odrobinę mocniejszego i dającego większy płomień. Po przeanalizowaniu  ofert na rynku wybór padł na palnik firmy ORCA. Zaletą tego zestawu jest to że jest zasilany z zwykłej butli gazowej propan butan np: turystycznej co w zupełności wystarcza. Dodatkowo w komplecie są 3 wymienne dysze dzięki którymi możemy lutować bardzo małe elementy jak i większe również. Po niezbyt długim testowaniu palnika  mogę powiedzieć że jestem zadowolony z niego, spełnił moje oczekiwania, tak więc mogę go polecić z czystym sumieniem.

14_max

Oprócz samego palnika potrzebujemy topnika jak i lutowia. W sklepach z artykułami hydraulicznymi można bez problemu kupić pastę lub płyn do lutowania twardego do kolorowych metali. Do lutowania stali będziemy używać boraksu. Osobiście używam lutówki ABDEK. Ma podwójne zastosowanie: chroni przed utlenianiem podczas lutowania oraz pięknie i skutecznie oczyszcza powierzchnię do lutowania. Z tej lutówki korzysta większość jubilerów w Polsce i sobie ją chwali. Abdek dostępna jest w sklepach jubilerskich.

Jako lutowie czyli element który będzie nam łączył lutowane elementy proponuję lut srebrny w drucie. Na rynku jest wiele gatunków takich lutów z otuliną i bez. Większość się do naszych celów nie nada gdyż jest przeznaczona do zastosowań bardziej przemysłowych. Nasz lut srebrny bez kadmowy będziemy  szukać w sklepie…….. jubilerskim. Do naszych zastosowań wystarczy drut o średnicy od 0.4 mm do 0.8 mm. Rozróżniamy 3 rodzaje lutu srebrnego.

Lut “miękki”  (lutuje się nim już w temperaturze 650 stopni)   cena ok 14 zł za 1 mb  średnicy 0,6mm

Lut “średni”   (lutuje się nim już w temperaturze 750 stopni)   cena ok 15 zł za 1mb  średnicy 0,6mm

Lut “twardy”  (lutuje się nim już w temperaturze 850 stopni) cena ok 16 zł za 1mb  średnicy 0,6mm

Dla leniwych jest też tzw. lut  srebrny w paście, jest to produkt gotowy gdzie nie potrzebujemy żadnych  lutówek tylko dajemy trochę pasty w miejscu gdzie ma być spoina, następnie nagrzewamy  aż pasta przejdzie w stan płynny i gotowe.

1_max

Tak więc sami widzicie że to nie jest drogie a jakość lutu jest rewelacyjna. gdy już zaopatrzymy się w luty i topniki to jeszcze będziemy potrzebować podłoża na którym będziemy lutować. Do  naszych potrzeb najlepiej nada się jubilerska płytka ceramiczna i tutaj mamy spory wybór od prostych po plastry  “miodu”

 

Płytka do lutowania posiada bardzo drobną perforacje co powoduje niewielkie odbieranie ciepła. Drobne otwory płytki umożliwiają montaż detali w trakcie prac lutowniczych

Ważną sprawą jest nasze podłoże do lutowania gdyż dobrej jakości nie będzie absorbowało  ciepła a co za tym idzie szybciej nagrzejemy elementy do lutowania. Płytki z otworami pomogą nam również mocować elementy do lutowania. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być  płytka z otworami aczkolwiek nie jest najtańsza. Ostatecznie gdy fundusze mamy ograniczone możemy kupić zwykłą cegłę szamotową i na niej lutować. Gdy już to przygotujemy możemy przystąpić do lutowania. Wszystkie akcesoria wymienione w poradniku można zakupić w firmie ALCO

Lutowanie

Elementy przygotowujemy oczyszczając je wstępnie. Najważniejsze w naszym lutowaniu będzie od razu właściwe i przemyślane ułożenie elementów  i lutowanie w właściwej kolejności. Jest to podstawowy warunek udanego lutowania. Przy lutowaniu bardzo małych detali najpierw lut rozpłaszczam młotkiem tak aby można było uciąć jak najmniejszy kawałek. Spłaszczam również  bo kawałek płaski łatwiej jest ułożyć w miejscu lutowania. na poniższym filmiku jest pokazane co i jak

 

cdn.

 

 

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.