Impregnowanie lin

 

Przy budowie modeli drewnianych niezbędnym środkiem do ich konserwacji są różnego rodzaju Impregnaty. Na rynku można kupić wiele środków służących impregnacji drewna, od lakierobejc po oleje. Jednym z wielu na rynku środków przydatnych i spraktykowanych jest olej firmy 3V3, oczywiście też odpowiednio dawkowany. Ale ja się zajmę raczej impregnatem własnej produkcji. Receptura nie jest moja, jest to wiekowa receptura stosowana przez stolarzy ze wschodu, którą na własne potrzeby zmodyfikowali i udoskonalili modelarze, głównie Ukraińscy i Rosyjscy. Podstawą impregnatu jest baza od której rozpoczniemy.

 

Baza

 

Do utworzenia Bazy  bedziemy potrzebować następujących składników ogólnie dostępnych.

  • Wosk przczeli

  • Parafina

  • kalafonia

  • Terpentyna

  • Benzyna ekstrakcyjna

  • Mydło malarskie

  • Masa bitumiczna lub smoła

Podstawowym składnikiem jest wosk pszczeli i parafina z dodatkiem kalafonii . Rozpuszczamy parafinę oraz wosk pszczeli w stosunku 1:1 , a bardziej obrazowo bierzemy wosku i parafiny w ilości odpowiadającej średniej wielkości jabłka i to rozpuszczamy w naczyniu , kiedy już parafina z woskiem rozpuści się dodajemy kalafonie wielkości śliwki , orzecha włoskiego , jest to proces dość długotrwały ponieważ kalafonia dość ciężko się rozpuszcza . Kiedy już mamy w/w składniki rozpuszczone bardzo ostrożnie dolewamy terpentynę z benzyną ekstrakcyjną wymieszaną w stosunku 1:1 w ilości odpowiadającej objętościowo rozpuszczonym składnikom , czyli wosk , parafina i kalafonia . Czynność tą należy wykonać bardzo ostrożnie ponieważ może nastąpić samozapłon ,i kiedy już wszystko dokładnie się wymiesza dodajemy łyżkę stołowa mydła malarskiego które spowoduję efekt kipienia ,więc zalecam stosowanie naczyń trochę wyższych , powinniśmy otrzymać płyn o gęstości oleju maszynowego jeżeli nasza ciecz jest za gęsta można dodać jeszcze rozpuszczalnika , czyli benzyna + terpentyna . Teraz przelewamy nasz płyn do pojemnika i zakrywamy , po wystygnięciu powinniśmy otrzymać masę o gęstości margaryny czyli naszą bazę do impregnacji linek i drewna .

 

Impregnat do olinowania stałego

 

 Wykorzystując wcześniej przygotowaną bazę, przystępujemy do przygotowania impregnatu do olinowania stałego . Wiadomym jest , że olinowanie stałe na żaglowcach było impregnowane co miało zapobiec gniciu pod wpływem ciągle działającego czynnika jakim jest słona woda morska . Na żaglowcach impregnowano liny mieszaniną smoły , łoju i oleju co w efekcie dawało kolor zbliżony do czarnego .Liny nie były całkowicie czarne lecz miały przetarcia na których było widać splot lin a czerń była tylko pomiędzy splotami gdzie gromadził się impregnat . Efekt ten powstawał na wskutek sposobu jakim wykonywano impregnacje . Linę malowano ciepłym impregnatem a następnie nadmiar zbierano Pakułami co powodowało , że były widoczne sploty lin . Tyle tytułem wstępu.

 

Aby przygotować impregnat który będzie dawał efekt zbliżony do takiego jaki był na żaglowcach musimy go sobie przygotować w odpowiedni sposób. Do przygotowania impregnatu użyjemy naszej bazy o której pisałem wyżej oraz masy bitumicznej , najlepszy jest asfalt ale możemy też użyć smoły , w żadnym wypadku nie używamy lepiku czy tym podobnych, rozpuszczalnikiem będzie mieszanina benzyny oraz terpentyny w stosunku 1:1 Teraz do przygotowanego pojemnika dajemy jedną część naszej bazy oraz trzy części masy bitumicznej, całość zalewamy rozpuszczalnikiem i na gorąco rozpuszczamy, kiedy nasz impregnat już będzie w stanie płynnym, dodajemy odrobinę oleju maszynowego .Po wystudzeniu masz impregnat powinien być gęstości oleju , jeżeli jest zbyt gęsty dodajemy rozpuszczalnika i taki impregnat jest już gotowy do użycia.  

 

W tak przygotowanym impregnacie zanurzamy naszą linkę na ok. 20 – 30 sek. I po ścieknięciu pozostawiamy do wysuszenia czyli na ok. 24 godz. Po takim zabiegi nasza linka wymaga dalszych zabiegów , czyli postępujemy tak jak to robiono dawniej , przecieramy naszą linkę poprzez szmatkę bawełnianą lub lnianą zwilżoną rozpuszczalnikiem , czynność ta należy przeprowadzić kilkakrotnie aż do momentu kiedy efekt będzie zadowalający .

 

Po takim zabiegu nasz linka będzie włochata , aby temu zapobiec naszą linkę przecieramy cienką warstwą naszej bazy , i ponownie pozostawiamy do wysuszenia też na ok. 24 godz. Teraz wystarczy kilkakrotnie przeciągnąć przez palce i mamy gotowa linkę do powieszenia na modelu.

 

Impregnat do olinowania ruchomego

 

Olinowanie ruchome było również impregnowane lecz już bez użycia smoły , jedynie mieszaniną łoju i oleju . Impregnat robimy tak samo jak do olinowania stałego , lecz w odwrotnych proporcjach , czyli dajemy trzy części naszej bazy i jedną część masy bitumicznej. Dalszy proces obróbki jest identyczny jak w przypadku olinowania stałego . Kolor można dowolnie zmienić poprzez zmianę proporcji, ale to już należy zrobić eksperymentalnie.

 

Następna część będzie o impregnowaniu drewna

Mirosław Rybus

mirek-rybus@o2.pl

Leave a comment

Dodaj komentarz