Polski motocykl Junak M07 model skala 1:6

Witam

Zdecydowałem się na budowę modelu pięknego a wręcz polskiego legendarnego motocykla Produkowanego w latach 1956-1965 w Szczecińskiej Fabryce Motocykli Junak. Był to najcięższy produkowany seryjnie motocykl w Polsce w okresie PRL. Na przestrzeni lat motocykl był ulepszany i czasie produkcyjnym powstały wersje M07 a potem M10. To określenie jest bardzo ogólnikowe gdyż każda partia produkcyjna się od siebie różniła. Motocykli powstało 91 400 szt. Pomimo niedoskonałości Junak jest uważany za jeden z najciekawszych i najbardziej poszukiwanych motocykli z okresu PRL.

Wstępnie zdecydowałem się na wersję motocykla M07 jako model wyjściowy. W wersji 1956 roku. Ale będzie to zależało od wielu czynników między innymi od dostępności dokumentacji i nie tylko.
Jako że nie ma nigdzie planów modelarskich tych motocykli muszę stworzyć własną dokumentację na podstawie skanów z dokumentacji fabrycznej oraz zdjęć i pomiarów. Model wirtualnie powstaje na komputerze a następnie elementy są drukowane na drukarce 3D lub wykonane inną technologią. Na obecnym etapie mam już sporo detali przygotowanych do drukowania i część wydrukowaną. Na poniższym zdjęciu widać Render elementów przodka motocykla jeszcze w fazie projektowania.Cały czas eksperymentuję z drukowanym elementami i poniżej jest przykład wykonania koła w druku 3D. Koło zostało wydrukowane w kilku elementach tj felga, piasta, szprychy, nyple. Aby złożyć zapleść koło musiałem wykonać specjalny przyrząd w którym to koło jest składane.

CDN…..

Posted in Bez kategorii

Możliwość komentowania została wyłączona.